Przyczyny

Do powstania krwiaka potrzebne jest współistnienie urazu, np.:

  • uderzenie, spowodowane „trzepaniem” głowy w wyniku świądu (pasożyty ucha, tj. świerzb, zapalenie ucha, alergia wziewna lub pokarmowa, itp.)
  • zadrapanie pazurem podczas drapania lub zabaw z innymi fretkami
  • zadrapanie/”kłapnięcie” kłem przez towarzysza zabaw

i osłabienia naczyń oraz chrząstki ucha, spowodowane:

  • zaburzeniami hormonalnymi
  • zaburzeniem krzepnięcia krwi
  • procesami autoimmunologicznymi

W wyniku urazu pękają naczynia krwionośne, w następstwie czego powstaje krwiak poprzez naciek krwi i rozwarstwienie małżowiny…

Objawy

  • obrzęknięta małżowina uszna w formie miękkiej, ciepłej poduszki
  • zasinienie


Leczenie

Tak jak w przypadku każdej innej choroby na początku powinniśmy ustalić przyczyny powstania krwiaka, gdyż niestety ma tendencje do nawrotów… Bez zidentyfikowania i usunięcia pierwotnej przyczyny, leczenie może się przeciągać lub zupełnie nie przynieść skutku, bez znaczenia na wybraną metodę:

  • leczenie chirurgiczne
  • leczenie zachowawcze poprzez podawanie leków przeciwzapalnych, na polepszenie krzepliwości i witaminy K oraz usunięcie zawartości jamy krwiaka (punkcja)

Punkcja polega na ściągnięciu przy użyciu igły i strzykawki płynów i krwi nagromadzonej w krwiaku… Powinno się ją robić po jakimś czasie od urazu (24-48h), gdy już naczynka krwionośne się „zasklepią”…

Podczas wizyty weterynaryjnej, powinniśmy także wykonać:

  • badanie otoskopowe (wziernikowanie) przewodu słuchowego
  • badanie mikroskopowe i mikrobiologiczne wydzieliny obecnej w kanale słuchowym
  • badanie krwi (morfologia, biochemia, profil tarczycowy, czynniki krzepnięcia)

Z pozoru błahy problem, a wymaga wiele zachodu… Obserwacja uwidoczniła, iż punkcja przeważnie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza gdy jest zrobiona w nieodpowiednim czasie, gdyż krew ponownie szybko napływa do małżowiny… Należy odczekać 7 dni od momentu powstania krwiaka, gdy już zasklepią się krwawiące naczynia krwionośne i ustalić z lekarzem weterynarii dalsze postępowanie…

Jeżeli nie ma przeciwwskazań możemy poczekać na samowchłonięcie krwiaka i ewentualnie lekko przemywać/masować ucho gazikiem, nawilżonym wodą utlenioną , jeżeli krwiak powstał w wyniku zadrapania/ugryzienia… Jednak jeżeli krwiak się powiększa, a fretka odczuwa dyskomfort, drapie ucho lub obciera się o przedmioty i meble, należy udać się do lekarza weterynarii i ustalić termin zabiegu chirurgicznego, który polega na:

  • nacięciu małżowiny od wewnątrz
  • wyczyszczeniu skrzepu
  • zszyciu płatków małżowiny

Niestety, zabieg wymaga narkozy… Szwy ściąga się po 7-8 dniach…

18 10 2010

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana

foto:
1) wet-arkanoego.pl
2) ferretta.pl
3) ferretvendetta.com

© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] 
„Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002

   

  • Krwiaki… jako konsekwencje urazu… co i kiedy robić?