Dermatomikozy (grzybice) rzadko występują u fretek, ale mogą należeć do grupy zoonoz (chorób odzwierzęcych, inaczej antropozoonozy) przenoszących się ze zwierząt na ludzi i odwrotnie z ludzi na zwierzęta (zooantroponozy).
U młodych fretek może występować przemijające zakażenie Microsporum canis, które przeważnie ustępuje samoistnie.
Jedną z najczęściej występujących chorób jest grzybica skórna. Młode fretki lub starsze z immunosupresją (obniżoną odpornością) mogą mieć następujące objawy:
- obszary wyłysienia ze strupami
- łamliwe włosy
- ślady po ułamanych włosach
Gdy widzimy okrągłe plamy bez futra, zawsze możemy podejrzewać, że jest to spowodowane przez grzyby no i oczywiście musimy skontaktować się z lekarzem weterynarii dla prawidłowej diagnostyki.
Jest to choroba zlokalizowana wyłącznie u nasady włosów, zazwyczaj nie są uwidocznione zmiany skórne (takie jak świerzb lub krosty) i jest prawie całkowicie nieobecne swędzenie. Do zdiagnozowania grzybicy lekarz weterynarii będzie musiał wziąć pod uwagę wiele elementów, wskazujących rodzaj choroby oraz czynniki, które ją spowodowały:
- epidemiologiczne: możliwość zarażenia się od zwierząt z tego samego lub innego gatunku (najczęściej mogą zarazić się od kotów) lub od właściciela, na którym najprędzej uwydatniają się objawy
- kliniczne: jak rozległe jest wypadanie włosów, czy charakteryzuje się owalnym kształtem, minimalnym swędzeniem, obecnością cienkich łusek oraz czy występują stany zapalne
- laboratoryjne badania włosów za pomocą:
– specjalnej lampy (Wood) – w przypadku rezultatu pozytywnego widoczne są fluorescencyjne żółto-zielone zabarwienia w świetle ultrafioletowym
– wymazu (zeskrobin) na posiew w kierunku grzybów z wykorzystaniem pożywki (DTM/Sabouroud)
– lub poprzez biopsję wycinków tkanki z podejrzanych obszarów
Czasami w przypadku uogólnionych form lub częstych nawrotów, można podejrzewać, że mogą one być spowodowane:
- innymi chorobami immunosupresyjnymi
- długotrwałym leczeniem kortykosteroidami
- itp., mogącymi powodować formy grzybic skóry charakteryzujące się złymi rokowaniami.
Leczenie
Choroby grzybicze wymagają specyficznego leczenia, a rokowania są na ogół dobre. Leczenie powinno być ukierunkowane na zatrzymanie procesu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się na inne zwierzęta lub samego właściciela oraz w celu zapobiegania możliwości przetrwania grzybów w środowisku zewnętrznym.
Zakażenie grzybicze leczy się poprzez:
- ostrzyżenie włosów wokół zmienionych obszarów
- zastosowanie preparatów jodowych lub szamponów keratolitycznych
- gryzeofulwinę w dawce 25mg/kg dziennie przez 3 tygodnie (nie należy stosować u ciężarnych samic)
- dezynfekcja otoczenia
- leczenie kotów jeśli, to one były źródłem zakażenia
Istnieje wiele leków przeciwgrzybicznych, ich grzybobójcze właściwości są zależne od dawki, ale często tylko hamują rozwój grzybów. Czasami wystarczy stosować miejscowe leczenie kremami lub płynami, ale w wielu przypadkach temu leczeniu musi towarzyszyć leczenie farmakologiczne, które musi trwać przynajmniej 4 tygodnie.
Inne
U zwierząt, u których występują stale wykwity skórne i przetoki niereagujące na leczenie antybiotykowe również można podejrzewać zakażenia grzybicze. Zwykle zakażeniom takim towarzyszą inne objawy:
- zapalenie płuc
- utrata masy ciała
- zapalenie ucha zewnętrznego – przypadki oporne na leczenie mogą mieć związek z Malassezia i innymi drożdżakami – choroba objawia się widocznymi strupami i martwicą małżowiny usznej, która może rozprzestrzeniać się na okolicę „twarzową” głowy; może być konieczna amputacja małżowiny usznej gdy zwierzę zostanie pozostawione bez leczenia (łączne stosowanie ketakonazolu doustnie w dawce 5-10mg/kg – 2 razy dziennie, miejscowo leków przeciwgrzybicznych, antybiotyków i prednizolanu)
…
by: Eva
korekta: Ana
literatura:
1) www.furetti.com
2) W. Herman „Hodowla zwierząt futerkowych wydanie IV”
3) Maggie Lloyd „Fretki – warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób”, 1999
uwaga: Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami. Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
…
-
admin