Chlamydioza jest zakaźną chorobą wywoływaną przez bakterie chlamydia psittaci, najczęściej kojarzoną z kotami, ale i fretki są wrażliwe na donosowe zakażenia, które mogą skutkować zapaleniem płuc. Mikroorganizmy te są rozsiewane poprzez wydzielinę z nosa i przenoszone drogą kontaktową. Ze względu na ich znaczne rozmiary niełatwo przenoszą się drogą powietrzną.
Bakterie chlamydia są podobnie do wirusów i tak jak one nie przeżywają zbyt długo poza organizmem żywiciela. Choroba jest groźna dla fretek i dla nas, gdyż należy do grupy zoonoz – może ze zwierzaka przenieść się na człowieka.
Objawy u fretki
- kichanie
- katar
- ropne zapalenie spojówek (śluzowata wydzielina)
- zapalenie dróg oddechowych
Płuca stają się tęgie, obrzmiałe o kolorze śliwki, z hiperplazją nabłonka oskrzelikowego, obrzękiem ścian pęcherzyków, z naciekiem komórek jednojądrzastych i wysiękiem zawierającym te komórki w pęcherzykach i oskrzelikach.
Leczenie
Chorobę w początkowym stadium można wyleczyć antybiotykami o szerokim spektrum działania. Jednak gdy nie jest leczona, przechodzi w postać przewlekłą, co jest przyczyną chronicznego łzawienia i ostatecznie może doprowadzić do zapalenia płuc.
Zapobieganie
W przypadku zwierząt chorych na chlamydiozę należy zachować higienę:
- myć ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem
- do bezpośredniego kontaktu z jego akcesoriami (miską, kuwetą, zabawkami) należy używać rękawiczek gumowych
- stosować środki podnoszące odporność organizmu
Chlamydioza u człowieka
Jest wywoływana bakterią chlamydia trachomatis lub zakażeniem od zwierząt i jest chorobą weneryczną, co oznacza iż może się przenosić z człowieka na człowieka poprzez stosunek płciowy.
Objawy u człowieka
Często choroba przebiega bezobjawowo. W przypadkach objawowych są słabo widoczne symptomy podobne do objawów rzeżączki.
U mężczyzn można zauważyć nieprawidłową wydzielinę z cewki moczowej, powodującą pieczenie w cewce moczowej. W nie leczonych przypadkach może dojść do zapalenia najądrza, co w konsekwencji grozi niepłodnością.
U kobiet mogą wystąpić upławy i czasami odczucie pieczenia podczas oddawaniu moczu, ból w podbrzuszu, przedłużenie miesiączki i krwawienie międzymiesiączkowe. Nie leczone zakażenie prowadzi do takich powikłań, jak zapalenie przydatków i niepłodność. U ciężarnej kobiety zakażenie bakteriami chlamydia może być przyczyną poronienia.
Zakażenie dziecka w czasie porodu bywa przyczyną zapalenia płuc lub zapalenia oczu.
Leczenie
Zakażona osoba powinna udać się do lekarza specjalisty i poddać się terapii antybiotykowej.
…
opracowanie: Ana
literatura:
1) Maggie Lloyd “Fretki – warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób”, 1999
2) http://www.euroanimal.pl/
3) http://www.globalsecurity.org/
4) http://www.microbeworld.org/
5) http://www.chlamydiae.com/docs/biology/genome_phages_.asp
uwaga: Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami. Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
…
-
admin