Zatoki okołoodbytowe są to specjalne gruczoły umieszczone wokół odbytu… Znajduje się w nich substancja zapachowa która spełnia ważną rolę przy komunikowaniu się fretek… W normalnej sytuacji wydzielina ta sama wypływa podczas oddawania stolca przez zwierzę, przy silnych emocjach lub przy silnym stresie…
Czasem zdarza się, iż ujście gruczołu ulegnie zatkaniu i jeśli wydzielina nie znajdzie ujścia może dojść do powstania stanu zapalnego… W przypadku gruczołów przyodbytowych u fretek mogą wystąpić:
- zakażenia
- zatkania
- zropienia
- i nowotwory
powodujące bolesność przy oddawaniu kału…
Przyczyny
Najczęstszą przyczyną jest:
- długotrwała biegunka
- lub miękki kał, który nie daje odpowiedniego nacisku na zatoki, co jest konieczne do ich opróżnienia
Objawy
- fretki ciągają pupsko po podłodze, tzw. „saneczkowanie” w wyniku silnego świądu
- wylizywanie i drapanie okolicy odbytu
- popiskiwanie przy wypróżnianiu
Należy dokładnie zbadać okolice odbytu, czy nie występuje jedno lub obustronne opuchnięcie lub obrzmienie… W późniejszym stadium może powstać bolesny ropień, z którego po pęknięciu wypływa cuchnąca ropna wydzielina…
Leczenie
Dość często gruczoły są po prostu zatkane… Wielu właścicieli po instruktarzu otrzymanym od lekarza weterynarii potrafi samemu opróżnić gruczołki, innym osobom zalecam wizytę u weta i wykonanie tego zabiegu pod jego okiem…
W przypadku zakażenia należy:
- oczyścić/przepłukać gruczoły w znieczuleniu ogólnym
- leczyć antybiotykami
W przewlekłych przypadkach usuwa się gruczoły w znieczuleniu ogólnym, ale często skutkiem tego jest nietrzymanie kału… W przypadku nowotworu można próbować usunąć tkankę rakową, ale rokowanie jest ostrożne…
W przypadku usunięcia gruczołów przyodbytowych możemy liczyć się z następującymi, ewentualnymi komplikacjami, które mogą wystąpić w czasie i po operacji:
- infekcja
- zapalenie
- wypadnięcie prostnicy – odbytu
- nietrzymanie kału
- a w przypadku kontaktu z zagrożeniami i drapieżnikami brak naturalnej obrony
…
Uwaga!
Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.
Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.
Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
…
by: Ana
foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] „Gastrointestinal Disease in Ferrets” Katrina D. Ramsell PhD, DVM, veterinarypartner.com, 2012
…
-
admin