Zaćma (katarakta)

Jedna z dostępnych publikacji stwierdza, że w populacji fretek ponad 46% fretek było obciążonych zmętnieniem soczewki w wieku 11-12 miesięcy. Można zatem powiedzieć, że jest to częste schorzenie u tchórzofretek.

Wyodrębniono różne typy, wiele z nich miało charakter postępujący, doprowadzając ostatecznie do ślepoty fretki. Przyczyny katarakty:

  • czynniki wrodzone
  • czynniki genetyczne
  • czynniki żywieniowe
  • czynniki idiopatyczne (o nieznanej etiologii)

Z czynników dietetycznych należy wymienić:

Zaćma może doprowadzić do katarakto-pochodnego zapalenia błony naczyniowej oka, któremu towarzyszy zwężenie źrenic, łagodny obrzęk rogówki oraz zezowanie, może również rozwinąć się jaskra lub dojść do zwichnięcia soczewki.

Leczenie

W przypadku, gdy dojdzie do zapalenia błony naczyniowej, wskazane jest miejscowe stosowanie leków przeciwzapalnych (sterydowych lub niesterydowych), często długoterminowo (nawet miesiące – lata).

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana

foto:
1) ferretta.pl
Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • 
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[2] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[3] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] euroanimal.pl
[12] therios.strefa.pl/porady/chor_oczu_fretki

  • W populacji fretek ponad 46% fretek może być obciążonych zaćmą…