Przede wszystkim wytłumaczmy, czym jest fretka półangora, ponieważ sporo osób ma o niej mylne informacje.

Półangora to cecha genotypu a nie fenotypu (nie możemy zaszeregować fretki jako angory, czy półangory jedynie po wyglądzie, gdy nie będzie miała potwierdzonych przodków). Fretka półangora posiada gen (e) i gen (y) odpowiedzialny za długość włosa. Często fretka półangora ma dłuższy i gęściejszy włos niż fretka standardowa, ale nigdy nie będzie miała zniekształconego nosa, tak charakterystycznego dla angory. Półangora, oprócz tego, że ma lekko dłuższą sierść i jest zbudowana tak jak fretka krótkowłosa, to jest nosicielem genu angory. Więc półangora można nazwać tylko osobniki otrzymane z połączenia:

  • angory i standarda
  • półangory i półangory
  • angory i półangory

Osobniki urodzone z półangory i fretki standardowej mają 50% szans, aby być nosicielami genu angory, ale jest to bardzo trudno stwierdzić i nie można od razu fretek z takiego połączenia nazwać półangorami. Nosicielstwo genu angory przez daną fretkę można potwierdzić, tylko i wyłącznie, poprzez połączenie jej z inną fretką o „pewnych” genach angory, a z ich mariażu urodzi się przynajmniej jedna angorka.

Samica półangorka nie ma problemów z laktacją, tak jak dzieje się to w przypadku samicy angory.

Aby uzyskać angory należy połączyć osobniki, które są nosicielami genu angory. Geny angory są genami recesywnymi (allele).



 

by: Alessia Tati, Angela Maran
tłumaczenie: Eva
korekta: Ana

foto:
1) ferretta.pl
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

źródło:
1) Ferret Vendetta*It
2) Wildcats Ferrets*Fr