Kilka lat temu w Polsce można było dostać fretki o trzech odmianach barwnych:
- tzw. tchórza standard w brązowym kolorze (black-sable lub sable)
- tzw. „szkota”, czyli tchórza w czarnym kolorze (black sable)
- lub albinosa1 (albino – wada genetyczna: brak pigmentu – wizualnie widoczny biały kolor i czerwone oczy)
W chwili obecnej, odmian barwnych, umaszczeń i długości futra jest od kilkunastu do kilkudziesięciu odmian… I można się w nich całkowicie pogubić… ;-)
Aby dokładnie określić kolor i wzór jego rozmieszczenia należy spojrzeć z kilku „płaszczyzn”… Po pierwsze określamy:
- kolor
- następnie koncentrację tego koloru (wzór rozmieszczenia koloru, tzw. umaszczenie)
- później jeszcze mogą dojść białe znaczenia
- a na koniec długość futra
A wydawałoby się że to takie proste!… Na kolejnych podstronach przedstawię tabele kolorów, koncentracji, białych znaczeń oraz zbiorcze tabele nazewnictwa (w języku angielskim) a także kilka fotek, ale z pewnością nie dla każdej odmiany barwnej, gdyż na tym polu jest zbyt duże urozmaicenie i ciągłe zmiany…
…
1) albinizm (łc. albus “biały”) – zbiorcza nazwa grupy wrodzonych chorób; zaburzenie metabolizmu tyrozyny (brak tyrozynazy), powodujące zmniejszenie lub brak produkcji melanin w komórkach barwnikowych, związane z występowaniem genu recesywnego (recesywność genetyczna). Skóra osobników dotkniętych bielactwem wrodzonym (albinosów) jest bardzo jasna, biała lub różowa, włosy (sierść, pióra) bezbarwne (wizualnie białe), źrenica także bezbarwna (wizualnie czerwona, gdyż przez przezroczyste tęczówki przeświecają naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę). Brak melaniny skutkuje nadmierną wrażliwością na promienie UV światła słonecznego (stany zapalne, rumienie, pęcherze, nadżerki i nadmierne zrogowacenia). Bielactwo wrodzone upośledza zwykle wzrok (wizualnie czerwona, gdyż przez przezroczyste tęczówki przeświecają naczynia krwionośne, co nadaje oku czerwoną barwę), niekiedy także słuch (głuchoniemota – zespół Tietza). Powyższe powoduje, że albinosy są słabsze i narażone na wiele chorób w tym psychicznych oraz na nowotwory. Bielactwu towarzyszą również inne schorzenia o prawdopodobnym podłożu autoimmunologicznym, jak np.: cukrzyca, anemia złośliwa, niektóre choroby tarczycy…
…
by: Ana
fotto:
1) ferretta.pl
2) agrest
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
…
-
wardi