Każdy posiadający fretki, tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy jak powinna ona wyglądać… Poniżej wyszczególnione idealne parametry hodowlane, ale myślę, że przydatne nie tylko dla hodowców… ;-)
FUTRO
Powinno być gładkie, świecące i równomierne na całym ciele. Na ogonie futro powinno być gęste i grube na początku ogona, cieńsze na końcu. Gęstość i kolor futra jest uzależniona od:
- czy fretka jest kastrowana, czy nie
- płci
- wieku
- pory roku (normalne jest, że na wiosnę jest krótsze, a na zimę dłuższe, gęste i jaśniejsze)
GŁOWA
Podstawowy kształt głowy powinien być trójkątny – szeroki między uszami, zwężający się eliptycznie do nosa (proporcjonalny – długość od czubka głowy do nosa powinna być jednakowa jak szerokość liczona od zewnętrznych stron obu uszu). Głowa jest bardziej okrągła i krótsza u samców, a lekko wydłużona u samic. W profilu głowa powinna być prosta, bez garba u samców, u samic dopuszcza się mały garb na wysokości oczu.
Głowa „buldoga”… Idealny kształt u dorosłej niekastrowanej lub kastrowanej fretki odpowiada typowi „buldoga”, zaokrąglonego trójkąta równobocznego. Oznacza to, że szerokość głowy i długość od czubka nosa do uszu są takie same. Długość i szerokość powinny być równe, wysokość powinna być mniejsza niż 90% tej wielkości.
Głowa standardowa… Idealny kształt głowy dorosłych niekastrowanych lub kastrowanych zwierząt odpowiada standardowemu typowi, jest trochę dłuższy niż szerokość głowy. Długość może być do 10% większa niż szerokość, jeśli różnica jest większa, głowa jest zbyt długa. Wysokość głowy standardowego typu powinna stanowić co najmniej 85% jej szerokości.
W obu typach głowy, kufa (przednia część głowy – pyszczek) powinna być szeroka na co najmniej 55% szerokości głowy, ale nie więcej niż 70%. Typ standardowy oraz typ „buldoga” są uznawane, ale nie są preferowane.
SZCZĘKA,ZĘBY i DZIĄSŁA
Zęby i szczęki powinny pasować do siebie tak, by po zamknięciu szczęki, zęby dolne i górne tworzyły zwartą „puszkę”, a górne kły leżały przed dolnymi. Zęby powinny być czyste i bez ubytków. Dziąsła koloru różowego. Prawidłowo zamykająca się szczęka bez ubytków i nadmiarów w uzębieniu.
USZY
Uszy powinny być ustawione na szczycie tylnej części czaszki, w jednej płaszczyźnie. Powinny być okrągłe (zaokrąglone), przystające do głowy i proporcjonalne do rozmiaru głowy oraz płci fretki. Skórka uszna powinna być różowa bez obecności woskowiny.
OCZY
Oczy powinny być duże, okrągłe, świecące i ciekawskie o jednolitej pigmentacji tęczówki i źrenicy, powinny być umieszczone z dala od uszu i nosa, powinny leżeć w jednej płaszczyźnie.
NOS
Nos powinien być równy, wypośrodkowany, trójkątny, z symetrycznie umieszczonymi nozdrzami oraz miękki i mokry. Dla oceny wyrównania głowy, należy upewnić się, że linia środkowa nosa znajduje się na linii biegnącej od środka, między uszami, bez uchylania się w jedną lub drugą stronę. Innym sposobem oceny, czy głowa jest równa i prosta jest położenie fretki na grzbiecie i obserwowanie jej od dołu. Linia przechodząca od nosa do pyszczka ma być idealnie prosta, bez uchyleń w żadną ze stron.
SZYJA i ŁOPATKI
Szyja powinna być prosta i stosunkowo krótka, łopatki powinny być płaskie i dobrze kątowane (45 stopni) bez elementów wystających. Powinny być dostatecznie daleko od siebie, adekwatnie do wielkości i długości ciała fretki.
KLATKA PIERSIOWA
Klatka piersiowa powinna być doskonale symetryczna, głęboka i elastyczna, aby zapewnić wystarczającą ilość miejsca dla płuc i serca. Na żebrach i mostku nie powinno być żadnych wad i kątów. Kształt klatki piersiowej jest niemal kulisty. Wszystkie żebra mają być skierowane od kręgosłupa w gładkich zakrzywionych liniach oraz mieć gładkie, równomierne zakończenia, bez guzów lub występów. Dopuszczalne są różnice w wielkości, zwłaszcza u samców i samic oraz między niekastrowanymi a kastrowanymi we wczesnej dojrzałości.
MIEDNICA i BIODRA
Miednica ma być tak duża, by biodra były dostatecznie daleko od siebie, ma być symetryczna, bez wystających elementów kostnych. Stawy biodrowe duże i wystarczająco silne, by zapewnić odpowiednie wsparcie, mając na względzie wielkość i masę. Rozmiar miednicy powinien być proporcjonalny do wielkości fretki i powinien odpowiadać wielkości klatki piersiowej. Stawy biodrowe nie powinny być zbyt luźne.
OGON
Ogon powinien być prosty i elastyczny w całej długości, która powinna wynosić w przybliżeniu 1/3 długości ciała (od nosa do nasady ogona). Nie powinien mieć zgrubień, zrostów.
ŁAPY i STOPY
Łapy fretki powinny być długie i szerokie do swej wielkości, symetryczne po lewej i prawej stronie, prawidłowo proporcjonalne, nie mogą być krzywe.
Stopy mogą mieć po pięć palców, wielkość powinna odpowiadać proporcjom ciała. Stopy powinny być okrągłe na całym obszarze stykającym się z ziemią, bez zbytnio rozłożonych palców.
Fretka nie może kuleć.
KRĘGOSŁUP
Kręgosłup musi być elastyczny i prosty, bez widocznych anomalii. Zgięcie kręgosłupa ma tworzyć gładką krzywiznę z osią między łopatkami a biodrami.
MIĘŚNIE i KOŚCI
W ocenie mięśni i kości brany jest pod uwagę wiek oraz ewentualna kastracja.
Fretki powinny mieć mocne, solidne mięśnie, sprężyste w badaniu palpacyjnym, tkanka mięśniowa nie powinna charakteryzować się nadmiarem tłuszczu. Samce mają na ogół lepiej wytworzone mięśnie, zwłaszcza głowy (podgardle pod brodą), szyi, klatki piersiowe i łopatek (drugorzędne cechy seksualne). Pozytywnym jest, gdy fretka posiada lepsze umięśnienie niż wskazuje na to jej wiek czy płeć.
Klatka piersiowa, szyja i biodra powinny być twarde w dotyku, o rozwiniętej muskulaturze. Brzuch twardy, nie obwisły.
Hodowlane fretki mają silniejsze mięśnie niż kastraty. Wykastrowane fretki mają mniejsze napięcie mięśni, szczególnie jeśli były wykastrowane wcześnie (przed 12 tygodniem życia). Fretki kastrowane jako dorosłe powinny mieć większe napięcie mięśniowe oraz większą masę.
Ogólnie rzecz biorąc, fretka powinna być dobrze zbudowana, a nie herlawa. Fretki mogą mieć nieco mniejszą ilość tkanki tłuszczowej oraz mniejszą objętość mięśni w okresie letnim w porównaniu do okresu zimowego. W obu przypadkach nogi powinny być solidne i wytrenowane.
Gęstość tkanki kostnej jest bardzo ważnym czynnikiem w ocenie szkieletu. Fretki mają mieć mocne, gęste i silne kości, które uniosą masę ciała. Gęstość kości może się różnić u niekastrowanych i starszych kastrowanych osobników, w badaniu palpacyjnym kości powinny być zdrowe i silne.
PROPORCJE CIAŁA
Tułów powinien być dobrze wymodelowany i proporcjonalny, o mocnej budowie kości i wydłużonym kształcie, bez widocznych zniekształceń, typu:
- dysplazja
- skrócony ogon
- braku lub nadmiaru palców lub paznokci
Fretka powinna mieć symetryczną i harmonijną budowę ciała (głowa, tułów, łapy i ogon muszą być proporcjonalne), obie strony lewa i prawa mają być tak samo długie, szerokie i masywne. Przednie i tylne łapy powinny być perfekcyjnie zwrócone do przodu i przesuwać się na wprost. Głowa, szyja, ciało, łapki, stopy i ogon muszą być proporcjonalne. Postawa musi być pozioma, wyrównana, fretka stojąc na wszystkich czterech nogach powinna trzymać je pod ciałem. Górna linia kręgosłupa powinna być płaska, równomiernie zgięta, od środka grzbietu aż do zadu. Najwyższy punkt wygięcia kręgosłupa powinien leżeć w połowie drogi między łopatkami a biodrami (nie przy nasadzie ogona). Waga ma być równomiernie rozłożona na całym ciele.
TEMPERAMENT i ZACHOWANIE
Zachowanie jest bardzo ważne w charakterze fretek, fretka powinna być uważna, wesoła, ruchliwa, czujna, ciekawska, skora do zabawy, miła i spokojna, oswojona i pozbawiona agresywności w stosunku do ludzi, powinna pewnie się poruszać. Szczególnie wykastrowane fretki są wyjątkowo chętne do kontaktu z ludźmi.
U fretek hodowlanych należy brać pod uwagę wpływ hormonów na zachowanie. Samce mogą być niespokojne i rozdrażnione i nie jest to pożądane zachowanie. Ogólnie nie jest pożądany drażliwy charakter, jednak młodzież do szóstego miesiąca może być bardziej dzika od dorosłych osobników.
Fretka nie może być apatyczna.
STAN ZDROWIA
Dobra opieka hodowcy przez cały rok odgrywa ważną rolę w rozwoju postawy, zdrowego ciała i futra. Fretka, która ma dużo ruchu będzie miała silne mięśnie, pod którymi będzie można wyczuć kości, ale nie będą one wystające. Nadwaga nie jest normalna, jednak gdy hodowca podaje dużo tłuszczu i białka w diecie, moż ona wystąpić. Cienka warstwa tłuszczu występuje u każdej zdrowej, aktywnej fretki. Zdrowa fretka ma mocne, zdrowe futro w zimie i w lecie. Okrywa włosowa powinna być długa, gęsta i miękka w dotyku. Latem występuje niewielkie podszycie, ale futro powinno być miękkie i jedwabiste w dotyku. Włosy nie powinny być grube, matowe i łamliwe oraz nie poinny być uszkodzone. Wąsy powinny być długie i nie połamane. Zęby białe, u starszych fretek zęby tracą kolor stając się przeźroczyste. Oczy powinny być jasne, żywe, nos wilgotny, w żadnych wypadku suchy, spierzchnięty. Smutne oczy i suchy nos mogą wskazywać na chorobę fretki.
WYMIARY
- odległość od wewnętrznej strony uszek minimum 2,8 cm
- odległość od końcówki nosa do łopatek minimum 11 cm
- odległość od łopatek do ogona minimum 21 cm
- długość ogona od 1/3 do 2/3 długości całego ciała
- minimalna długość ogona 9 cm
- długość całego zwierzaka minimum 47 cm
…
by: Eva
korekta: Ana
foto:
1) ferretta.pl
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Drobne ssaki” Prof. MVDr. Zdenek Knotek, CSc, MVDr. Zora Knotkova, CSc., Brno 2004
[12] furettomania.it
[13] vystava.fretka.cz
…
-
admin