Aby wszystko zrozumieć, najpierw omówimy harmonogram dnia fretki…

Dzień z życia fretki, a więc i Twój

  1. pobudka, poranne harce i zabawa fretki poza klatką (fretki klatkowe)
  2. w czasie biegania fretki, sprzątasz kuwety i klatkę oraz wyrzucasz resztki jedzenia z poprzedniego posiłku
  3. myjesz miseczki od jedzenia oraz poidełka i miseczki od wody
  4. przygotowujesz i nakładasz świeżą porcję mięsa z kośćmi, dodatkami i odżywkami witaminowo-mineralnymi oraz nalewasz świeżej wody
  5. „wybieganą” fretkę pakujesz do klateczki, a później wkładasz miseczkę z jedzeniem (poidełko, miskę ze świeżą wodą można włożyć wcześniej)
  6. wychodzisz do pracy, szkoły, sklepu, na uczelnię, czy na spacer, itd. itp.
  7. po powrocie do domu powtarzasz schemat od pkt. 2 do 5 z tą różnicą, że podczas popołudniowego biegania fretki, skupiasz swoją uwagę na zabawie z nią, ponadto możesz podsuwać jej smakołyki w postaci zielonego ogórka (1, 2 obrane plasterki), jajka przepiórczego, winogrona (1-2 grona bez pestek) lub 30-50ml domowej zupki „gerberka”, najlepiej w postaci surowej
  8. po jakimś czasie, gdy frecia będzie „wybiegana” to zaszyje się w swoim ulubionym miejscu i zaśnie, wtedy możesz przenieść ją do klatki i znów dołożyć miseczkę z kolejną świeżą porcją jedzonka i wody
  9. schemat powtarza się j.w. po każdej drzemce fretki
  10. jeżeli fretka zje wszystko przed Twoim snem musisz miseczkę uzupełnić po raz trzeci … ;- )

Składniki pokarmowe w diecie fretki

Gdybyśmy potraktowali mysz, jako pokarm wzorcowy dla fretki, to otrzymujemy następujące składniki pokarmowe w suchej masie (bez wody): 44-70% białko zwierzęce, 8-30% tłuszcz zwierzęcy, 2-5% węglowodany, 8-13% popiół (minerały)… I takich wartości odżywczych w dietach naszych fretek powinniśmy się trzymać… ;-)

Zgodnie z normami żywieniowymi opracowanymi przez AAFCO (Association Of American Feed Control Officials) zapotrzebowanie zwierząt mięsożernych, w tym fretki, kota i psa na węglowodany w diecie jest zerowe…

Podstawowe zasady żywienia

  1. dzienna porcja pokarmu pochodzenia zwierzęcego dla fretki wynosi od 2,5 do 15% jej wagi, czyli gdy fretka waży 1000g, to zje dziennie od 25 do 150g surowego mięsa z kością w zależności od wieku, pory roku i innych czynników
  2. fretka nie trawi pokarmu pochodzenia roślinnego – maksymalna podaż tych produktów nie powinna przekraczać więcej niż 0,5-5% diety
  3. podroby mogą stanowić najwyżej 10-15% diety
  4. mięsa „czerwone” mogą stanowić 15-20% diety
  5. kości powinny stanowić około 15-20% diety
  6. fretka cały czas powinna mieć w miseczkach świeże jedzonko i świeżą wodę
  7. najlepiej porcję mięsa tak dostosowywać, aby nie wyrzucać zbyt wiele (zwłaszcza na wiosnę i w lato, gdy fretki jedzą dużo mniej niż jesienią i zimą)
  8. mięso z kością i jajka podajemy świeże lub wcześniej zamrożone, nigdy nie parzymy, czy podgrzewamy w kuchence mikrofalowej, czy gotujemy na parze
  9. miski do mięsa i jedzenia powinny być z ciężkiej porcelany lub szkła (lepsza higiena niż przy plastikowych, brak zagrożenia zatruciem cynkiem jak w przypadku misek ocynkowanych), dość duże aby mięso było równomiernie rozłożone, co opóźnia „psucie”
  10. podczas biegania fretki – miski z mięsem trzymamy poza jej zasięgiem, aby zminimalizować roznoszenie jedzenia po domu …  ;-)
  11. mięso z podrobami powinno stanowić od 80 do 85% diety w odniesieniu do kości
  12. mięso i kości można podawać pokrojone w większe kawałki, mielone lub miksowane (chore i młode fretki), można również podać w całości, np. podudzie kurze z nakrojonym na kości mięsem w identyczny sposób jak kiełbaski na grilla (całe tuszki kurcząt, przepiórek, małych królików, kilkudniowych gryzoni lub jednodniowych kurcząt, itp.)
  13. NIGDY nie podawaj surowej WIEPRZOWINY – może być przyczyną śmiertelnej choroby Aujeszkyego
  14. Uwaga! przy dużej podaży jaj (często spotykane w karmach komercyjnych), należy dodać do pokarmu biotynę, aby zrównoważyć ewentualny jej niedobór spowodowany awidyną, która jest w białku jaj i absorbuje witaminę B1
  15. Uwaga! nie stosuj mielonego mięsa i płynnych pokarmów “gerberków” jako głównego menu fretki!
  16. najlepiej podawać tłuste części, np. uda kurze i indycze zamiast piersi (zwłaszcza fretki młode, przy starszych możemy stosować w diecie także chudsze części ciała), gdyż fretki w pierwszej kolejności czerpią energię z tłuszczu, wtedy są bardziej aktywne i lepiej spalają spożyty posiłek, czyli nie odkrawaj tłustych kawałków, ścięgien i nie odrzucaj skóry
  17. Uwaga! nie stosuj diet monotematycznych, składających się z jednego, dwóch lub trzech gatunków mięs
  18. stawiaj na urozmaicenie i różnorodność produktów stosowanych w diecie fretki

Przykłady mieszanek

  • uda kurczaka, pierś indyka, wołowina, cała tuszka królika z kośćmi 
  • pierś kurczaka, uda z indyka, udziec wołowy, kaczka, płuca królicze 
  • uda kurczaka, serca kurze, uda z indyka, cielęcina, ozór wołowy, krewetki 
  • pierś kurczaka, pierś indyka, wątróbka kurza lub gęsia, serca indycze lub gęsie, cielęcina 
  • uda kurczaka, uda z indyka, serca kurze lub indycze, cielęcina, cała tuszka królika z kośćmi, szyjki gęsie
  • korpusy kurcząt, korpus kaczy, korpus indyczy, udziec wołowy, gicz wołowa, stek wołowy, uda kurze, uda indycze, żabie udka
  • karmówka

Inne, przykładowe menu dla fretek… 

* w niejasnych kwestiach żywieniowych lub pominiętych w tym opracowaniu, proszę o kontakt ze mną, postaram się uszczegółowić wszystkie zawiłości… ;-)

by: Ana

foto:
1) ferretta.pl
2) winterrose*it
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006

  • Jak karmić fretki… Co? Kiedy? Ile? podawać fretce, aby się nie napracować a żeby ona była zadowolona… ;-)

  • ala

    czym? jak? i co ile karmic 17 dniowe fretki jesli samiczka nie ma mleka??? pilne!!!

  • co 4-5 godzin, miksowanym surowym mięsem, mieszanym z dobrej jakości mlekiem dla kociąt rozpuszczonym w wodzie, plus żółtko, plus witaminy (zwlaszcza A, D i E) i wapń, plus masło lub inny tłuszcz zwierzęcy… to samo dla samicy na pobudzenie laktacji (wszystko w odpowiednich proporcjach)… a najlepiej iść do weta z samiczką, aby skontrolował jej stan zdrowia…

  • ala

    dla takiego malego freciatka mam dac zoltko? a jakie mieso ma byc? jak podawac mieso lub inny tluszcz? ja czytalam ze co 2 godziny podawac wode z glukoza

  • ala

    aha i w jakich odstepach dawac wszytkiego po trochu czy raz jedno za 4-5 godzin drugie?

  • ala

    kiedy masowac fretki i po ile minut? aha i w nocy tez dawac fretkom jesc?

  • wszystko razem zmiksowane na płynną masę bez „farfocli”, którymi maluchy mogą się udusić… i za każdą porcją ma być na świeżo przygotowane… na miot 8 sztuk używa się jakieś 50-70g surowego mięsa na jedną porcję na początku i zwiększa z czasem ilość, a wydłuża odstępy między posiłkami…

    glukozę można podawać na wzmocnienie nowo narodzonym maluchom, których matka jeszcze nie karmi… a nie prawie 3 tygodniowym maluchom, które potrzebują budulca na mięśnie, kości i prawidłowy rozwój…

  • ala

    ale one sa za male zeby jesc juz miesa… a glukozy dawać nie można ? na interecie sprawdzalam ze tak. a czy mozna dawac mleko z whikasa? i ile minut masowac? ja czytalam ze co 2 godziny dawac im te jedzenie glukoze.

  • Ala… powiem tak, Twoja wiedza jest mierna… jeszcze raz powtórzę glukozę i masowanie brzuszków dotyczy nowo narodzonych maluchów, najwyżej kilkudniowych, a nie prawie 3 tygodniowych…

    Aby maluch mógł się prawidłowo rozwijać może w tym wieku jeść ten sam pokarm co matka tylko w postaci płynu, papki…

    Napisałam Ci dobre jakościowo mleko, dotyczy to wszystkich składników, dobre mięso, dobre mleko, świeże jaja, dobre witaminy (dobre znaczy o odpowiednich proporcjach składnikowych, tj. białko, tłuszcz, minerały, przede wszystkim wapń, znaczy też drogie), a nie sklepowego WHISKASA, tam są same węglowodany, a fretki nie trawią węglowodanów i dostają po nich wzdęć!…

    Ale to wszystko powinnaś wiedzieć przed zabraniem się za rozmnażanie zwierząt, bo teraz skazujesz je na śmierć głodową!!!

  • ala

    aha dzieki :) czli moge dawac karme z puszki dla kotow dobrej jakosci?

  • nie… nie ma puszki dla kotów, która byłaby odpowiednia składem dla małej freci… za mało białka, za mało tłuszczu, za mało wapnia i witamin… dziewczyno Ty chcesz krzywdę tym maluszkom zrobić???

  • Chica

    wychowuję osieroconego oseska łasiczki, stosuj się do rad Anety bardzo mi pomogła i maluszek rośnie jak na drożdżach. Ja robię papki: mleko w proszku dla szczeniąt, kociąt np. bephar dostaniesz w dobrym zoologicznym lub lepsze, do tego mięso surowe zmiksowane blenderem np z ud z kurcząt lub kaczka, jajko przepiórcze, gotowany wywar z siemienia lnianego, trochę herbaty z kopru, trochę masła extra, trochę convalescence support w proszku Royala, łasiczka nie ma jeszcze 3 tygodni wcina tę papkę z łyżeczki co 4 godziny a wierz mi, że jest o wiele mniejsza niż rówieśnik fretki.

  • Ada

    hej, jak podawac fretce jajko kurze? czy ma byc ono ugotowane?

  • Przeczytaj temat o jajach… ;-p

  • Aleksandra

    Witam , mam pytanie odnosinie mięsa , czy można podawać lekko zamrożone mięso młodej fretce?

  • ferretta

    Lepiej nie… zwłaszcza teraz, gdy różnice temperatur są znaczne… o zapalenie gardła i przeziębienie łatwo, a szkoda takiego malego szkraba od razu na antybiotyki wstawiać… ;-)

  • Ania

    Witam, być może miała Pani „na warsztacie” podobny problem i będzie Pani mogła nam pomóc: nasz fretek zupełnie nie chce jeść mięsa. Zabraliśmy go od jego wcześniejszych właścicieli jako chłopaka już 5-miesięcznego i jak się okazało, młody od samego początku jadł suchą karmę opartą na zbożach (!!!). Efekty: nadmierna masa ciała, niedowład łap (był mało wypuszczany z klatki) i kompletna niechęć do innego pokarmu. Udało nam się przenieść go na karmę suchą opartą na mięsie (skład sprawdzany bardzo dokładnie) oraz olej z łososia. Z olejem też był początkowo problem, ale za radą weterynarza udało się stopniowo przejść od oleju słonecznikowego do docelowego z łososia. Jako że mamy również drugą fretkę, która nie ma problemu z mięsem, młody ma dostęp do urozmaiconej diety. Niestety nie korzysta. Czy zna Pani jakiś sposób na takiego freciego niejadka?

  • ferretta

    Proszę przeczytać temat „Jak przestawić na mięso” (http://www.ferretta.pl/dieta/jak-przestawic-na-mieso/)… ;-)

  • ferretta

    Najlepsze jest mięso nie poddane obróbce termicznej – ciepłu i mrożeniu, więc jeśli ktoś ma 1 fretkę i może codziennie kupić 50-100g mięsa z kością dla swojej fretki, to będzie najlepszym posiłkiem dla niej… ;-)

    Przetworzenie mięsa wiąże się niestety ze stratami składników odżywczych… ;-|

  • Paula Zalewska

    Hej, czy mogę podać fretce całe podudzie razem z kością? Czy lepiej nie ryzykować kurzych kości?

  • ferretta

    Możesz podawać.. . ;-)