Często zapominamy o tak podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym jakim jest odrobaczenie… Spotkałam się z kilkoma opiniami dotyczącymi tego bezinwazyjnego zabiegu, odnośnie częstości stosowania oraz rodzaju użytych specyfików… Jedni uważają, iż odrobaczamy co kwartał, inni że co pół roku, a jeszcze inni że raz w roku… Generalnie przed odrobaczeniem powinno się wykonać badanie stwierdzające rodzaj pasożytów i robaków… W praktyce jednak jest to rzadko stosowane… Jedyne co mogę podpowiedzieć, to na zwrócenie uwagi, aby stosowane specyfiki były różne (lek podany co kwartał działający na inny rodzaj pasożytów)…
…
Zanim fretka zostanie zaszczepiona, powinno się ją odrobaczyć. Zaleca się zrobić to co najmniej 10 dni przed szczepieniem. Zaszczepienie zwierzęcia zarobaczonego obniża skuteczność szczepionki!
Ponadto należy pamiętać, że przed ukończeniem 6 miesiąca życia odrobaczanie należy powtarzać co miesiąc (pierwsze odrobaczenie przy użyciu bardzo bezpiecznych środków można już wykonać 2 tygodnie po urodzeniu). Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt, np. kocięta nabywają te larwy z mlekiem matki, a szczenięta nie tylko – również w życiu płodowym, przez łożysko.
Odrobaczenia zwierząt dojrzałych, w zależności od warunków środowiskowych, przeprowadza się z częstotliwością co 3 – 6 miesięcy. U samic przeznaczonych do rozrodu ponadto w trakcie rui, niekiedy w trakcie ciąży, a także w okresie karmienia młodych.
Nie wolno zapominać, że jaja glist stanowią zagrożenie dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Obecnie stosujemy bardzo szeroką gamę środków przeciwrobaczych, od specyficznych, działającym wybiórczo przeciw glistom lub tasiemcom, do preparatów o bardzo szerokim spektrum działania, zwalczających wszystkie robaki obłe, larwy glist krążące w krwi, tasiemce oraz pierwotniaki.
…
opracowanie: Ana
linki: http://www.wet.pl/strona.php?p=10
…