foto: zdjęcie obrazuje samiczkę w ciąży, ale podobnie wygląda napęczniały brzuch w wyniku czynników chorobotwórczych, tj. wodomacicze, często ropomacicze (zamknięte), krwiomacicze, czy nowotwory w jamie brzusznej…

Wodomacicze jest schorzeniem rzadko występującym u fretek i jego wystąpieniu sprzyjają:

Wodomanicze charakteryzuje się wzmożonym apetytem fretki i szybko rosnącym, napęczniałym oraz twardym brzuchem przy ogólnym wychodzeniu pozostałych części ciała… Im bardziej nabrzmiała macica, wypełniająca się płynami, tym większy ucisk na organy wewnętrzne, tj. żołądek, wątroba, śledziona, jelita… Przy takim ucisku fretka nie ma możliwości przyjmowania właściwych porcji pokarmu, gdyż ból ze strony ściśniętych narządów uniemożliwia jej to… Fretki w takich sytuacjach zaczynają jeść nawet 2-3 razy więcej niż normalnie, a samo wzmożone łaknienie nie budzi niepokoju właścicieli, gdyż mylnie odczytywane jest jako lepszy apetyt…

Objawy

Objawy są łatwo zauważalne dla opiekuna zwierzęcia i możemy zaobserwować:

  • wzrost pragnienia i nadmierne wydalanie moczu (związane z już istniejącym zapaleniem nerek, spowodowanym toksemią)
  • zwiększone łaknienie w pierwszej fazie choroby
  • szybko powiększający się brzuch w wyniku wypełniania macicy wodnistą lub śluzowo-wodnistą wydzieliną
  • depresja
  • senność
  • gorączka
  • może wystąpić wydzielina z pochwy
  • toksemia (zatrucie toksynami)
  • z czasem postępowania choroby, zmniejszenie lub całkowity brak apetytu
  • osowiałość i ogólne osłabienie
  • wypływ wydzieliny z dróg rodnych (zwykle gęstej, koloru od kremowego do ciemno brunatnego, czasem cuchnącej), choć może ona niekiedy nie występować
  • czasem wymioty

Rozpoznanie

Objawy są wystarczająco charakterystyczne (nabrzmiały, twardy brzuch, zwiększone łaknienie i picie, wzrost wagi), choć nie każdy opiekun umie je odczytać jako stan chorobowy, często myląc go z otyłością… Po wycięciu chorobowo zmienionej macicy (napełnionej płynami), okazuje się że waży ona tyle samo lub więcej niż fretka… ;-|

Badanie kliniczne wykaże powiększoną macicę, co można jeszcze potwierdzić badaniem USG, a także zobaczyć na zdjęciu RTG… Warto także wykonać badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, które oceni ogólny stan zdrowia i kondycję fretki, aby ocenić jej szanse podczas operacji… 

Leczenie

Leczenie polega głównie na:  

  • usunięcie macicy i jajników (kastracja)
  • antybiotykoterapia w oparciu o wyniki posiewu i antybiogram
  • leczenie toksemii (zatrucia)
  • podanie płynów (kroplówki)

Nieleczone wodomacicze przechodzi w ropomacicze… Może też być połączone z krwiomaciczem…

Usunięcie macicy i jajników, czyli kastracja [sterylizacja] we wczesnej fazie choroby może uratować życie fretki!

Po operacji, samiczka zwykle szybko wraca do odpowiedniej kondycji i formy… O szczegółach operacji przeczytaj w temacie KASTRACJA, STERYLIZACJA… 

W chwili obecnej, w walce z zachorowaniem na ropomacicze, czy wodomanicze oraz inne choroby narządów rodnych u fretek możemy posłużyć się zastosowaniem implantu (oczywiście tylko i wyłącznie przed wystąpieniem tychże chorób)… Implant wszczepia się podskórnie jak chip, w odpowiednim czasie, aby zapobiec przetrwałym infekcjom bakteryjnym (przetrwałe ruje), które są głównym czynnikiem chorobotwórczym… Implant jest również środkiem antykoncepcyjnym (bezpiecznym dla fretek), zapobiega w ten sposób niechcianym ciążom… A ponadto odsuwa w czasie kastracje, a tym samym nadczynność nadnerczy u fretek, która jest następstwem usunięcia narządów płciowych… Musimy bowiem również pamiętać o chorobie nowotworowej nadnerczy, ściśle związanej ze sterylizacją/kastracją, zbyt długim periodem świetlnym (nadmiarem sztucznego oświetlenia w okresie zimowym, w naszych domach) i innymi czynnikami bytowymi…

03 09 2014

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii Panem P. Botko

foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura i linki:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] 
„Wybrane wskaźniki mleka i krwi suk ze zdrowym i chorym gruczołem sutkowym”, Michał Dzięcioł, Tadeusz Stefaniak, Jan Twardoń, Roland Kozdrowski, Medycyna Wet. 2006, 62(1)
[13] 
„Bakteryjne zapalenia gruczołu sutkowego…”, Tomasz Seweryn, Zdzisław Boryczko, Życie Weterynaryjne 2009, 84(2)
[14] „Ferrets, Rabbits, and Rodents – Clinical Мedicine and Surgery”, Katherine E. Quesenberry, James W. Carpenter, ISВN 978-1-4160-6621-7, 2012