Nowotwory gruczołu sutkowego

Guzy nowotworowe gruczołu sutkowego należą do najczęstszych chorób nowotworowych… Wykazano, że guzy sutka występują częściej u starszych zwierząt, powyżej 8 roku życia, ale również zdarzają się u osobników młodych – np. blokowanych hormonalnie… Wykazano, że w patogenezie nowotworów gruczołu sutkowego istotną rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe… Obecność receptorów dla estrogenów i progesteronu stwierdza się w 40-70% guzów nowotworowych izolowanych z listwy mlecznej u samic…

W licznych publikacjach dotyczących chorób gruczołu sutkowego podawane są dane na temat związku między rozwojem procesu nowotworowego w obrębie tego narządu, a wiekiem zwierzęcia poddanego sterylizacji… Jeżeli sterylizacja zostanie przeprowadzona przed pierwszą lub drugą rujką, prawdopodobieństwo, że rozwiną się guzy drastycznie maleje18

Około 30-50% nowotworów gruczołów mlekowych ma charakter łagodny – są to gruczolaki, brodawczaki i łagodne guzy mieszane (np. włókniakogruczolaki), zaś pozostałe (50-70 %): raki, gruczolakoraki i mięsaki – to formy o charakterze złośliwym…

Leczenie:

  • zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie zmian nowotworowych z jak największym marginesem tkanki zdrowej lub też całej listwy mlecznej objętej procesem chorobowym
  • wskazana jest równoczesna sterylizacja, aby zmniejszyć wpływ hormonalny na tkankę gruczołu19, 11, 12, 17

Profilaktyka

Tak jak wspomniano wcześniej, sterylizacja wykonana w odpowiednim momencie odpowiednio zmniejsza szanse wystąpienie nowotworu gruczołu sutkowego, ale niestety w przypadku fretek może się przyczynić do szybkiego rozwoju innych, powiązanych ze sobą, a nieuleczalnych chorób, tj. nadczynność nadnerczy czy insulinoma… 

Obecnie najbezpieczniejszą metodą jest wszczepienie implantu, charakteryzujące się małą inwazyjnością, najmniejszą ilością powikłań oraz nie przyczyniające się do występowania innych chorób…

Przeczytaj także ogólne informacje związane z Zapaleniem gruczołu mlekowego

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii Panem dr Pawłem Botko

foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura i linki:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] 
„Wybrane wskaźniki mleka i krwi suk ze zdrowym i chorym gruczołem sutkowym”, Michał Dzięcioł, Tadeusz Stefaniak, Jan Twardoń, Roland Kozdrowski, Medycyna Wet. 2006, 62(1)
[12] 
„Bakteryjne zapalenia gruczołu sutkowego…”, Tomasz Seweryn, Zdzisław Boryczko, Życie Weterynaryjne 2009, 84(2)
[13] pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowce
[14] 
pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowiec_z%C5%82ocisty
[15] p
l.wikipedia.org/wiki/Paciorkowce
[16] 
pl.wikipedia.org/wiki/E.coli
[17] 
notatki.e-klasa.info/2008/09/26/mastitis-u-klaczy-suk-i-kotek/
[18] 
woju.webd.pl/podstrona/kastracja.htm
[19] przychodniaweterynaryjna.com/cgi-bin/moin.cgi/guzynowotworowe

  • Guzy nowotworowe gruczołu sutkowego należą do najczęstszych chorób nowotworowych zwierząt towarzyszących…