Wielu hodowców różnie kwalifikuje fretki, które nie są angorami, ale posiadają gen angory w zależności z jakiego połączenia pochodzą, np:
- półangorą jest osobnik z miotu angory i fretki krótkowłosej
- maluch po półangorze i fretce krótkowłosej jest nazywany 1/4 angory lub nosicielem genu angory
- maluch po angorze i półangorze, który nie jest angorą, nazywany jest 3/4 angory
Można powiedzieć, że takie określenia pomagają w zrozumieniu kim byli rodzice danego malucha, ale genetycznie nie mają wartości. Z tego powodu raczej tego typu fretki można nazwać półangorami lub nosicielami genu angory.
Mówiąc o genetyce lub przenoszeniu danych cech u fretek wiemy jeszcze bardzo mało, nie tylko jeśli chodzi o angorę ale również o kolory, dopiero od jakiegoś czasu obserwuje się zainteresowanie i próby poznania tematu. Nie można opierać się tylko na matematycznych wyliczeniach, zdarzają się różne przypadki, które odbiegają od znanych schematów, nie wiadomo dlaczego. Oczywiście angory mogą występować we wszystkich opisanych odmianach barwnych występujących u fretek krótkowłosych.
Procentowe określenie typu osobników w danym miocie jest umowne i może odbiegać od wzorców:
- łącząc dwie angory, otrzymamy w większości (100%) samych angor
- łącząc angorę z półangorą, otrzymamy około 70% angor, pozostałe 30% to półangory
- łącząc dwie półangory ok. 25% to angory, 25% standardów i 50% półangor
- łącząc półangorę ze standardem 50% półangor i 50% standardów
- łącząc dwie standardowe fretki, urodzą się same krótkowłose maluchy
Zaobserwowano również, że samiczki, które mają gen angory i pochodzą z pary angora-standard, połączone z angorą, mają mniej angor w miocie niż półangor. Niestety gen angory nie funkcjonuje w sposób prosty i pewny.
Istnieją też, tak zwane „nowe angory”, które są fretkami o sierści długiej, ale mają normalny nos. Wielu hodowców nie uznaje ich jednak za angory, ponieważ nie wyróżniają się jedną z głównych cech angor, czyli zdeformowanym nosem, ale dla innych są one ulepszoną wersją angory – mają o jedną mutację genetyczna mniej. Fretki te pochodzą z Ameryki, w Europie jest na razie kilka sztuk.
…
by: Alessia Tati, Angela Maran
tłumaczenie: Eva
korekta: Ana
foto:
1) sandra
2) ferretvendetta.com
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
źródło:
1) Ferret Vendetta*It
2) Wildcats Ferrets*Fr
…