[…] Świadomość ryzyka zatrucia ciążowego jest istotna dla właścicieli, którzy „próbują” rozmnażać fretki, gdyż łatwo można do niego doprowadzić poprzez nieodpowiednie żywienie ciężarnej samicy.

U fretek jest to spowodowane ujemnym bilansem energetycznym w ostatnim trymestrze ciąży. U prawidłowo karmionych samic zdarza się wyjątkowo przy bardzo licznych miotach.

Przyczyną jest niskoenergetyczna dieta i ewentualnie głodówki (np. w wyniku zmiany karmy na mniej chetnie przyjmowaną). Wystarczy np. jedna noc bez jedzenia, by doszło do toksemii. Stąd też w ostatnim okresie ciąży i pierwszym tygodniu laktacji należy pamiętać, aby fretki miały dostęp do karmy i wody przez całą dobę…

Zatrucie ciążowe należy podejrzewać w ostatnim tygodniu ciąży u każdej samiczki, która ulega nagle osłabieniu, leży płasko na brzuchu i słabo reaguje na otoczenie. Obserwować można:

  • czarny kał
  • silne odwodnienie
  • płody widoczne przez powłoki brzuszne
  • spadek poziomu glukozy poniżej 50mg/dL
  • ketonuria (pojawienie się acetonu w moczu)
  • uszkodzenie wątroby

Rokowanie jest zawsze niepewne, gdyż zależy od stopnia uszkodzenia wątroby. By uratować fretkę konieczne jest jak najszybsze wykonanie cesarskiego cięcia, po uprzednim nawodnieniu oraz podaniu (nawet doustnie) glukozy. […]3

Jak widać ryzyko rozmnażania jest dość duże… Można nie tylko stracić samiczkę, z pozornie błahego powodu, ale gdy zejdzie samiczka lub będzie podtruta, to zejdą również wszystkie maluszki, zwłaszcza jeśli nie będziemy umieli się nimi opiekować i odkarmiać ręcznie 

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii Panem P. Botko

foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura i linki:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] 
„Wybrane wskaźniki mleka i krwi suk ze zdrowym i chorym gruczołem sutkowym”, Michał Dzięcioł, Tadeusz Stefaniak, Jan Twardoń, Roland Kozdrowski, Medycyna Wet. 2006, 62(1)
[13] 
„Bakteryjne zapalenia gruczołu sutkowego…”, Tomasz Seweryn, Zdzisław Boryczko, Życie Weterynaryjne 2009, 84(2)
[14] pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowce
[15] 
pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowiec_z%C5%82ocisty
[16] p
l.wikipedia.org/wiki/Paciorkowce
[17] 
pl.wikipedia.org/wiki/E.coli
[18] 
notatki.e-klasa.info/2008/09/26/mastitis-u-klaczy-suk-i-kotek/
[19] 
woju.webd.pl/podstrona/kastracja.htm
[20] przychodniaweterynaryjna.com/cgi-bin/moin.cgi/guzynowotworowe

  • Nieodpowiednie żywienie ciężarnej samicy może doprowadzić do zatrucia ciążowego już w ostatnim trymestrze ciąży… ;-|