„Ovocura”… Ovo czyli jajo, cura – leczenie…
Żółtko… kryje w sobie najwięcej skarbów, wyizolowano z niego substancje hamujące rozwój chorób neurodegeneracyjnych… Kompleks Yolkina (od ang. yolk – żółtko) działa podobnie jak kolostrynina z siary krów: hamuje odkładanie się blaszek amyloidowych, które powodują degenerację komórek nerwowych. Badania na zwierzętach pokazały, że powstrzymuje obumieranie komórek nerwowych…
Z żółtka pozyskano także „superlecytynę”, masę fosfolipidową wyglądającą jak gęsty, pomarańczowy smar, który zawiera bogactwo kwasów omega3:
- chroniących serce
- wspomagających leczenie depresji
- regenerujących wątrobę
- poprawiających funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego
- istotnie obniżających ciśnienie krwi (badania na szczurach)
Białko… zawiera cystatynę… Badania na hodowlach komórek pokazały, że hamuje ona rozwój niektórych nowotworów, m.in.:
- gruczołów mlekowych
- mięsaka
- czerniaka
Po ekstrakcji cystatyny z białka można pozyskać substancje o działaniu:
- antybakteryjnym
- i przeciwutleniającym
Jeden z preparatów białkowych, z dodatkiem enzymu z dyni znacząco obniża ciśnienie…
Skorupka… jest to gotowy preparat wapniowy… Węglan wapnia ze skorupki w reakcji z kwasem cytrynowym daje związek bardzo dobrze przyswajany, wskazany w profilaktyce osteoporozy oraz przy złamaniach, a błona podskorupkowa jest bogata w kolagen, znakomicie regeneruje skórę…
W diecie fretki możemy stosować jajka w całości wraz z białkiem i skorupką, różnego rodzaju ptactwa:
- przepiórcze
- gołębie
- inne małych gatunków
- kurze
- kacze
- gęsie
- indycze
- inne dużych gatunków
Żółtka jajek są naturalnym źródłem witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych oraz aminokwasów i są bogate w:
- kwas linolenowy i arachidonowy z przewagą kwasów nienasyconych nad nasyconymi, co jest bardzo korzystne w diecie fretek
- minerały, tj. wapń i fosfor (niestety nadal z niekorzystnym stosunkiem wapnia do fosforu, co może się wiązać z ograniczeniem ich podaży u zwierząt z chorymi nerkami)
- wit. A i D oraz B
- aminokwasy (aż 8 różnych)
Przeczytaj więcej o składzie jajek…
Gdy podajemy jajko w całości, dobrze jest przemyć skorupkę ciepłą wodą oraz podać je na surowo bez żadnej obróbki termicznej…
Ilość jajek
W przypadku:
- małych jajek, tj. przepiórcze, gołębie możemy podawać jedno dziennie (na przedwiośniu i na wiosnę), później (lato, jesień, zima) jedno co dwa, trzy dni na jedną fretkę
- dużych jajek, tj. kurze, gęsie, kacze, itp., podajemy jedno raz w tygodniu (na przedwiośniu i na wiosnę), później (lato, jesień, zima) jedno co dwa tygodnie na jedną fretkę
Dlaczego nie podajemy tylko białka?
Kiedyś mogliśmy usłyszeć: „… Surowe białko jajka (ptaków, gadów i płazów) zawiera awidynę… Jest to glikoproteina wiążąca biotynę vs. witaminę B7/H w jelicie (jedna cząsteczka awidyny wiąże cztery cząsteczki biotyny), co prowadzi do niewłaściwego jej wchłaniania i może doprowadzić do niedoboru, który z kolei może objawić się:
- opóźnionym wzrostem
- osłabieniem
- nadmiernym linieniem lub brzydką okrywą włosową (szorstką i matową)
- wzmożonym łojotokiem
- niedokrwistością
- apatia i depresją
- deformacjami kostnymi …”
To oczywiście prawda, choć częściowa… Dopowiedzieć należy, że w żółtku jest na tyle dużo biotyny, że ilość awidyny w białku nie jest w stanie związać jej w całości, tak więc organizm i tak przyswoi własną dawkę biotyny z żółtka… ;-)
Jajko kurze waży około 63-68g ze skorupką, kacze waży około 65-90g ze skorupką i są kilkukrotnie większe od jajka przepiórczego, ważącego około 10-12g ze skorupką, czyli jednorazowa jego podaż jest kilkukrotnie mniejsza (6x)… Jajko przepiórcze ma korzystniejsze proporcje – 50% białka i 33,33% żółtka oraz 16,66% skorupka, gdzie w kurzym mamy 60% białka i 30% żółtka oraz 10% skorupki…
Jeśli chcemy podać białko fretkom, to tylko w formie ugotowanej (fretki z poważnymi schorzeniami układu pokarmowego) lub roztrzepane, gdyż wysoka temperatura i utrzepanie neutralizuje negatywne działanie awidyny…
Jajka niosą ze sobą jeszcze jedno zagrożenie w postaci bakterii salmonelli… Dlatego należy kupować jajka świeże i ze znanych źródeł… Ale należy też pamiętać, że:
- Salmonella nie jest bakterią chorobotwórczą, więc nie wywołuje choroby infekcyjnej. Tak zwane zatrucie Salmonellą jest zatruciem pokarmowym spowodowanym antygenami wchodzącymi w skład komórek tych bakterii. Pojedyncze bakterie nie są w stanie spowodować zatrucia pokarmowego. Żeby było ono możliwe, Salmonella musi występować w dużych ilościach, a więc musi się rozmnożyć na odpowiedniej pożywce. Jako pożywkę Salmonella preferuje potrawy zawierające surowe jaja – majonezy, kremy, lody, a także galaretki, pasztety, pierogi. Skorupki jaj nie są pożywką dla tych ani innych bakterii, więc w zupełności wystarczy dokładnie je umyć.[12]
Skorupki
Skorupki jajek są bogate w wapń, przy jednoczesnej małej ilości fosforu (zalecane w chorobach nerek jako zamiennik kości)… Przeczytaj więcej o składzie skorupek…
Skorupek nie musimy wyrzucać… Po zużyciu żółtka, skorupkę należy:
- umyć gorącą wodą lub zalać preparatem srebra koloidalnego tak, by przykryło wszystkie skorupki i moczyć 3-4 godziny
- zostawić do osuszenia
- później można je potłuc i zmielić w starym młynku do kawy
W ten sposób otrzymamy tanio mączkę, stanowiącą naturalne źródło wapnia, suplement diety jako substytut kości, przydatny w przypadku chorych fretek i jako dodatek do płynnych zupek „gerberków”…
Skład skorupki jajka oraz ich wchłanialność i przyswajalność przez organizm jest bardzo podobna jak kości (z jednej łyżeczki sproszkowanych skorupek, otrzymujemy około 750-800mg wapnia pierwiastkowego, czyli przyswajalnego przez organizm, plus inne mikroelementy: magnez, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden, siarkę, krzem, cynk, itp. – w sumie 27 elementów)… Jednorazowa suplementacja wapnia nie powinna przekroczyć 500mg, gdyż organizm nie obsłuży większej ilości – a dawkę 400mg najlepiej rozłożyć na kilka posiłków…
Uwaga!
- oblanie skorupek jaj wrzątkiem czyni całą kurację skorupkami bezsensowną, a nawet może mieć odwrotny skutek – pamiętajmy, że wapń organiczny poddany obróbce w wysokiej temperaturze zmienia się w nieprzyswajalny wapń nieorganiczny, a więc jest dla organizmu kolejną toksyną – nie trzeba też usuwać błonki, ponieważ zawiera ona ważne składniki odżywcze dla stawów
- najlepiej stosować skorupki ze świeżych jaj od szczęśliwych kur (z wolnego wybiegu)
- jajka przed stłuczeniem należy dokładnie umyć i wytrzeć do sucha
- skorupki należy wysuszyć w normalnej temperaturze powietrza i zmielić w młynku do kawy na proszek
- sproszkowane skorupki należy przechowywać w zakręcanym słoiczku, w którym aktywność biologiczną zachowują najdłużej, bo dwa tygodnie
- niezużyte w ciągu dwóch tygodni skorupki należy wyrzucić i wykonać świeże
- strach przed salmonellą: Salmonella nie jest bakterią chorobotwórczą, więc nie wywołuje choroby infekcyjnej- tak zwane zatrucie Salmonellą jest zatruciem pokarmowym spowodowanym antygenami wchodzącymi w skład komórek tych bakterii. Pojedyncze bakterie nie są w stanie spowodować zatrucia pokarmowego. Żeby było ono możliwe, Salmonella musi występować w dużych ilościach, a więc musi się rozmnożyć na odpowiedniej pożywce. Jako pożywkę Salmonella preferuje potrawy zawierające surowe jaja – majonezy, kremy, lody, a także galaretki, pasztety, pierogi. Skorupki jaj nie są pożywką dla tych ani innych bakterii, więc w zupełności wystarczy dokładnie je umyć.
…
by: Ana
foto:
1) ferretta.pl
2) ferretvendetta.com
© All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] wyborcza.pl/1,75476,13032594,Cudowna_moc_jaj
[12] www.bioslone.pl
[13] ferretharmony.net/2014/04/05/mythbusters-ferret-edition
…
-
admin