Metody pobierania moczu
- poprzez nakłucie pęcherza moczowego (konieczna sedacja lub znieczulenie ogólne)
- cewnikowanie (na znieczuleniu)
- przy naturalnym oddawaniu moczu z podłogi lub kuwety
- przez łagodne uciskanie pęcherza moczowego
Dwie pierwsze metody dają idealny, jałowy materiał, ale są dość problematyczne, gdyż wymagają znieczulenia fretki, a ich potencjalna urazowość i bolesność zabiegu, predysponuje do tego, że w większości gabinetów weterynaryjnych stosuje się je tylko w przypadku wykonywania posiewu moczu (hodowli bakterii), kiedy musi on być zupełnie jałowy…
Najprostszą metodą jest trzecia, którą możemy zrealizować poprzez pozostawienie pustej, suchej i wyparzonej wcześniej wrzątkiem kuwety, a następnie zebrać mocz do plastikowego, sterylnego pojemnika, strzykawki (które można kupić w aptece lub dostać w gabinecie weterynaryjnym) lub wyparzonego słoika… Niestety niektóre fretki mogą odmówić współpracy z pustą kuwetą, ale raczej będą to wyjątki… W przypadku takich wyjątków, dobrym rozwiązaniem są specjalne żwirki do pobierania moczu, dostępne w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych… Niestety, tak pobrany mocz zawiera pewną ilość zanieczyszczeń, które lekarz musi uwzględnić interpretując wynik…
Mniej zanieczyszczony mocz można uzyskać od fretki dzięki czwartej metodzie, poprzez wymasowanie pęcherza moczowego przez lekarza weterynarii… Zabieg nie jest bolesny, ale wymaga „współpracy” i nieco cierpliwości z obu stron (pacjenta i weterynarza), podczas związanych z tym manipulacji… Dotyczy to więc spokojnych zwierząt, które nie są otyłe… Taki mocz ma mniej zanieczyszczeń, ale też nie jest ich zupełnie pozbawiony (zawiera elementy z cewki moczowej)…
Jak prawidłowo pobrać mocz?
Próbka moczu, powinna być pobrana:
- z pierwszej porannej mikcji, gwarantującej porównanie do wartości referencyjnych
- ze środkowego strumienia (najlepiej)
- w ilości około 40ml, umożliwiającej dokładne wykonanie wszystkich oznaczeń
- do plastikowego, sterylnego pojemnika jednorazowego użytku
Próbkę moczu należy:
- jak najszybciej dostarczyć do lekarza weterynarii (przetrzymywanie próbki może dawać fałszywe wyniki, m.in. niektóre kryształy wytrącają się w długo przetrzymywanej próbce moczu)
- jeżeli nie mamy możliwości dostarczenia próbki zaraz po złapaniu moczu, należy ją do tego czasu przetrzymywać w lodówce
Do badań mikrobiologicznych pobiera się duże, jałowe próbki, odwirowuje się je i z osadu wykonuje posiew…
…
Uwaga!
Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.
Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.
Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
…
by: Ana
foto:
1) ferretta.pl
Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] resmedica.pl/rmart0017.html
[12] labtestsonline.pl
…
-
Piotr