Eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit EG (Eosinophilic gastroenteritis), znane też pod nazwą ECE (Epizootic Catarrhal Enteritis) – epizootyczne nieżytowe zapalenie jelit…
W przeciwieństwie do PBD i do zkażenia Helicobacter mustelae, występuje u fretek rzadko i dotyczy raczej zwierząt starszych (powyżej 6 miesięcy do 4 lat).[3] Etiologia choroby u fretek nie jest wyjaśniona, podejrzewa się, że może być związana z:
- nadwrażliwością alergiczną na pewne składniki pokarmowe (uczulające i uzależniające mięso brojlerów kurzych i indyków)
- reakcją na pasożyty[11]
lub może mieć tło:
- immunologiczne[3]
- wirusowe[12]
ECE po raz pierwszy pojawiła się w północno-wschodnich rejonach USA w 1993 r., skąd rozprzestrzeniła się na całe Stany Zjednoczone i Kanadę. Niedawno pojawiła się również w Europie.[12]
Objawy
W przypadku podłoża wirusowego, symptomy choroby pojawiają się zwykle w przeciągu 48 – 72 godzin od zakażenia. Znane są również przypadki wystąpienia objawów choroby dopiero po 7 do 10 dniach.
Zazwyczaj zakup młodej fretki w sklepie powoduje przyniesienie choroby do domu, młode fretki rzadko maja jej objawy. Również fakt, że trzymałeś przez chwilę na rękach chora fretkę może doprowadzić do przyniesienia wirusa do domu.
Objawy często różnią się u poszczególnych fretek. Mogą to być:
- brak apetytu
- utrata masy ciała
- ostre i chroniczne biegunki:
– miękkie ale nie płynne, zielonkawe śluzowate stolce
– czasami stolec jest żółty i zawiera w sobie dużo śluzu
– czasami wygląda jakby znajdowały się w nim małe ziarenka
– w przypadku ostrego przebiegu infekcji w kale może pojawić się również krew - niektóre fretki wymiotują przez pierwsze dwa dni, inne nie
- fretki nie chcą nic robić poza spaniem, a po przebudzeniu wyglądają na chore
- maja przymrużone i załzawione oczy
- zazwyczaj nie jedzą i nie piją (ważne! jeśli nie zostaną nakarmione i napojone siłą mogą umrzeć w krótkim czasie)
Rozpoznanie
Nie ma testów stwierdzających ECE. Można jedynie rozpoznać tą chorobę po objawach klinicznych, znając historię kontaktów fretki i jej właściciela z innymi fretkami. Jest wiele powodów biegunki i jeśli ani fretka ani jej właściciel nie mieli kontaktów z inną fretką przez ostatnie kilka tygodni jest wyjątkowo mało prawdopodobne by fretka z biegunką miała ECE.
Badanie kliniczne, morfologiczne i histopatologiczne:
- zgrubienie jelit
- można wyczuć powiększone węzły chłonne krezkowe (eozynofilne ziarniniaki)
- często występuje obwodowa eozynofilia i eozynofilowe nacieczenie przewodu pokarmowego i węzłów chłonnych, potwierdzana badaniami histopatologicznymi[3] – bardzo duże znaczenie diagnostyczne ma eozynofilia (10-35% eozynofili, norma 3-5%), która w przeciwieństwie do EG u innych gatunków – u fretek jest objawem stałym[11]
- może wystąpić obrzęk obwodowych części kończyn i uszu[3]
Zatem przed rozpoznaniem tej choroby należy wykluczyć inne przyczyny biegunki, tożsame dla wielu chorób, gdyż ECE/EG ma znaczenie głównie w rozpoznawaniu różnicowym, ze względu na podobne objawy, takie jak:
- przewlekła biegunka
- brak apetytu
- szybkie chudnięcie
Leczenie
Nie ma leku, który można by stosować bezpośrednio na ECE. Wielu weterynarzy przepisuje antybiotyki, żeby zapobiec powstaniu innych infekcji na skutek obniżenia odporności organizmu.
Leczenie wspomagające oparte jest na podawaniu:
- wysokokalorycznego pokarmu
- prednizolu (doustnie, raz dziennie 1,25-2,5mg/kg co 24 godz., zmniejszając dawkę co tydzień, aż do ustąpienia objawów)
- ze względu na możliwość wpływu pasożytów na rozwój choroby, na początku leczenia zalecana jest iniekcja iwermektyny w dawce 0,4-0,5mg/kg m.c.[3, 11]
- w ciężkich stanach, ze względu na ostre podrażnienie jelit niezbędne jest podawanie płynów dożylnie
Takie leczenie jest często niezbędne do końca życia fretki. Zmiana diety może wpływać na poprawę objawów klinicznych.[3]
Dieta
Fretka MUSI jeść i pić, jeśli nie chce trzeba ją karmić i poić „siłą” (strzykawką, z łyżeczki, z palca).
Biegunka powoduje odwodnienie, więc płyny są tu szczególnie ważne. Możemy karmić fretkę zupkami nawadniającymi i bardzo kalorycznymi:
- mielone mięsa, zalane letnią wodą (surowe mięso) lub przegotowaną wodą (sparzone mięso) i miksowane do postaci koktajlu
Do koktajlu można dodawać:
- mielone, surowe kości lub skorupki jaj
- całe jajko przepiórcze lub żółtko kurze
- masło, 30% śmietanę lub olej z łososia w zastępstwie ciężkostrawnych skór, łoju, słoniny
- gotowaną marchewkę i pietruszkę
- probiotyki wzbogacające florę bakteryjną jelit
Kwarantanna
Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na inne fretki należy bezwzględnie:
- odizolować chore zwierzęta od zdrowych
- opróżnić kuwety, miski z jedzeniem, naczynia z wodą i wymyć je dokładnie wodą z mydłem, a następnie zamoczyć na 10 minut w roztworze zimnej wody z wybielaczem zachowując proporcje 1 łyżka stołowa wybielacza na 1,5 litra wody
- później bardzo dokładnie opłukać wodą
- każdy kto miał kontakt z chorą fretką powinien wziąć prysznic i zmienić ubranie zanim będzie dotykał zdrowych zwierząt
Okres kwarantanny dla zwierzaka po przebytej chorobie ECE wynosi od 6 (minimum) do 12 miesięcy… Niektóre fretki pozostają nosicielami choroby do końca swojego życia…
Testy!
06 08 2009
Na dzień dzisiejszy są już dostępne testy na ECE, po pierwszym teście należy dokonać powtórki po 30 dniach… Niestety testy często nie są miarodajne…
FRANCJA
For the ECE (Epizootic Catarrhal Enteritis) test.
You have to go to the veterinary. And ask for a blood-taking (Heparin Tube), and an excrements taking. Excrements have to be taken on an animal that has diahrrea (If can of course be done at home). Those two takings have to be sent by your veterinary (in an enveloppe with „bubbles”) to France. Here are the coordinates:
C.A.L. (Companion Animal Laboratory)
1, Rue Salomon Rachi, BP 613, 10088 Troyes cedex, France
Phone Number: 0033 / 325 738 120
website: http://c-a-l.oxatis.com/
WŁOCHY
Istituto Zooprofilattico Sperimentale
Strada Campeggi 59/61, 27100 Pavia Italy
Phone number: 0039 382 526 529
Fax number: 0039 382 422 066
email: Izsler-rdp@izsler.it
riferimento: Dott. Simone Magnino
Istituto Zooprofilattico di Pavia
Viale Taramelli 7, 27100 Pavia
Phone number./: 0039 / 382 422 006
website: http://www.bs.izs.it/Sezioni/Pavia/Pavia.htm
CZECHY
Fakulta veterinárního lékařství (pobočka Brno-Královo Pole)
Palackého třída 1946/1, 612 00 Brno-Královo Pole
Telefon WORK: +420 541 56 2441, +420 541 56 1111
Fax: +420 549 24 8841
email: fvl@vfu.cz
website: http://fvl.vfu.cz
POLSKA
Poszukuję laboratoriów, klinik, uczelni wyższych, które się tym zajmują lub zajmą… Z tego co mi wiadomo, badanie oparte jest na teście PCR lub RT PCR… Mam nadzieję, że i w Polsce znajdziemy przynajmniej jedno laboratorium… ;-)
…
Uwaga!
Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.
Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.
Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.
Wszystkie prawa zastrzeżone!
…
tłumaczenie: Tomasz Gącerz, fretka.org
by: Ana
foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów
literatura:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992, 2001
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] „Gastrointestinal Disease in Ferrets” Katrina D. Ramsell PhD, DVM, veterinarypartner.com, 2012
[13] Michael F. Janke, South Florida Ferret Community
…
-
admin
-
admin