Uwaga!
Poniżej, zamieszczone są zdjęcia bardzo chorych fretek lub wykonane w trakcie przebiegu operacji chirurgicznej, które mogą być niewskazane dla osób nadwrażliwych na takie obrazy i widok krwi!

 

Zapalenie macicy [metritis] i ropomacicze [pyometra] jest stosunkowo często występującym u fretek schorzeniem, sprawiającym duży kłopot opiekunowi i bardzo niebezpiecznym dla życia zwierzęcia! Polega na nagromadzeniu się ropy we wnętrzu macicy, co skutkuje rozwojem torbielowatego rozrostu endometrium (błona śluzowa macicy, wrażliwa na hormony steroidowe, w szczególności na estrogeny i gestageny), a następnie zakażenie takimi organizmami jak:

  • E. coli
  • gronkowce i paciorkowce
  • Corynebacterium (gram dodatnia bakteria, czasami powodująca zapalenie opon mózgowych oraz szpiku, która jest odpowiedzialna za część zapaleń ropnych błon śluzowych lub skóry)

Toksyny ropne wchłaniają się do układu krwionośnego i powodują zatrucie całego organizmu, a w szczególności uszkodzenie nerek, wątroby i serca… Choroba powoduje tak poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, że w końcu może doprowadzić do ŚMIERCI FRETKI!…

Na poniższym zdjęciu widzimy wycięte narządy rodne (macicę i jajniki) dwu letniej samiczki z początkiem ropomacicza, następstwo po ciąży i cesarce – resztki nierozpuszczonych szwów wewnątrz (ok. jednego miesiąca  po porodzie)… Wielkość tych organów nie została zbytnio zmieniona, gdyż ropomacicze wykryto stosunkowo szybko, w zaawansowanych stadiach choroby, macica może się kilkukrotnie powiększyć i ważyć od 200 do 400g (można wtedy zaobserwować nagły przyrost wagi samiczki, bez racjonalnego wytłumaczenia oraz powiększenie brzusia – podobne do wzdęcia)… ;-|

 

Kliknij na różowy tekst i zobacz inne zdjęcia… ostrzegam, że drastyczne!!! …

Wystąpieniu zapalenia macicy i ropomacicza sprzyjają:

Objawy

Objawy są zauważalne dla opiekuna zwierzęcia, przeważnie wtedy, gdy już jest za późno, występują od 3 do 8 tygodni po zakończenia rui lub prawdziwej, albo rzekomej ciąży… W przypadku zapalenia macicy są to:

  • depresja
  • senność
  • gorączka
  • może wystąpić wydzielina z pochwy

w przypadku ropomacicza:

  • toksemia (zatrucie toksynami)
  • wzrost pragnienia i nadmierne wydalanie moczu (związane z już istniejącym zapaleniem nerek, spowodowanym toksemią)
  • zwiększone łaknienie w pierwszej fazie choroby a następnie zmniejszenie lub całkowity brak apetytu
  • często, szybko powiększający się brzuch 
  • osowiałość i ogólne osłabienie
  • wypływ wydzieliny z dróg rodnych (zwykle gęstej, koloru od kremowego do ciemno brunatnego, czasem cuchnącej), choć może ona niekiedy nie występować
  • czasem wymioty
  • depresja
  • może dojść do skrętu zakażonych rogów macicy

Rozpoznanie

Objawy są wystarczająco charakterystyczne, choć nie każdy opiekun umie je odpowiednio przypisać do choroby… Badanie palpacyjne wykaże powiększoną macicę, co można jeszcze potwierdzić badaniem USG, a także zobaczyć na zdjęciu RTG…

Leczenie

W przypadku zapalenia macicy i wtórnych zakażeniach:

  • antybiotykoterapia w oparciu o wyniki posiewu i antybiogram
  • leczenie pierwotnego schorzenia

W przypadku ropomacicza:

  • natychmiastowe leczenie toksemii (zatrucia)
  • podanie płynów (kroplówki)
  • usunięcie macicy i jajników (kastracja)

Przy bardzo złym stanie samiczki, leki mogą złagodzić schorzenie i operację można odłożyć do czasu poprawy stanu zdrowia, ale nie wolno z niej zrezygnować, gdyż choroba nasili się ponownie po odstawieniu leków…

W przypadku zachorowania na ropomacicze tylko…

Usunięcie macicy i jajników, czyli kastracja [sterylizacja] może uratować życie fretki!

Po operacji, przeprowadzonej w odpowiednim czasie (wczesna faza choroby), samiczka zwykle szybko wraca do odpowiedniej kondycji i formy… O szczegółach operacji przeczytaj w temacie KASTRACJA, STERYLIZACJA… Kliknij na różowy tekst i zobacz fotoreportaż z kastracji fretki…

W chwili obecnej, w walce z zachorowaniem na ropomacicze możemy posłużyć się zastosowaniem implantu (oczywiście tylko i wyłącznie przed wystąpieniem ropomacicza)… Wszczepia się go podskórnie jak chip, w odpowiednim czasie, aby zapobiec przetrwałej rui, która jest głównym czynnikiem chorobotwórczym… Implant jest również środkiem antykoncepcyjnym (bezpiecznym dla fretek), zapobiega w ten sposób niechcianym ciążom… A ponadto odsuwa w czasie kastracje, a tym samym nadczynność nadnerczy u fretek, która jest następstwem usunięcia narządów płciowych… Musimy bowiem również pamiętać o chorobie nowotworowej nadnerczy, ściśle związanej ze sterylizacją/kastracją, zbyt długim periodem świetlnym (nadmiarem sztucznego oświetlenia w okresie zimowym, w naszych domach) i innymi czynnikami bytowymi…

Uwaga!

Większość książek lub artykułów, wykorzystanych do opracowania niniejszego tematu, zostało opublikowanych jakiś czas temu, w związku z powyższym niektóre dane, metody leczenia i leki mogą być nieaktualne (wycofane z obrotu lub nigdy nie dopuszczone do obrotu w Polsce), ale Wasz lekarz weterynarii na pewno będzie wiedział czym można je zastąpić.

Większość informacji na tych stronach napisali ludzie, którzy mają duże doświadczenie w hodowli fretek jednak nie są weterynarzami. Wszystkie teksty były konsultowane ze specjalistami.

Każda chora fretka powinna natychmiast znaleźć się u wykwalifikowanego i doświadczonego weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu fretek. Pamiętaj fretki należą do zwierząt, u których symptomy choroby występują bardzo późno, co może prowadzić do ich nagłej śmierci. Nie próbuj żadnych “domowych sposobów” bez konsultacji ze specjalistą, nawet jeśli jakiś znajdziesz gdzieś w tekście na tej stronie. Informacje tu zawarte mogą powiększyć Twoją wiedzę i wyczulić Cię na niespecyficzne objawy w zachowaniu Twojej fretki, ale pamiętaj niewłaściwa, samemu postawiona diagnoza może decydować o jej życiu.

Wszystkie prawa zastrzeżone!

by: Ana na podstawie konsultacji z lekarzem weterynarii Panem P. Botko

foto:
1) ferretta.pl
© Fotki, zdjęcia i ryciny zamieszczono w celach poglądowych, dydaktycznych, informacyjnych lub szkoleniowych • © All rights reserved or Some rights reserved, publikacja powyższych zdjęć wymaga zgody autorów 

literatura i linki:
[1] „Tchórz” Marcin Brzeziński, Jerzy Romanowski, 1997
[2] „Hodowla tchórzy” Maria Bednarz, Andrzej Frindt, 1991
[3] „Fretki: warunki zdrowotne, hodowla, rozpoznanie i leczenie chorób” Maggie Lloyd, 1999
[4] „Biology and diseases of the ferret” Fox JG., 1988, 1998
[5] „Ferret husbandry, medicine, and surgery” John H. Lewington, 2000
[6] „Ferret for dummies” K. Schilling, 2007
[7] „How to read your report” Wellness Inc., 1993
[8] „Practical ferret medicine and surgery for the private practitioner” Finkler M., 1993
[9] „Ferret medicine and surgery” Brown S., 1992
[10] „Ferret breeding” James McKay, 2006
[11] „Fretki – specyfika chowu pokojowego oraz najważniejsze problemy zdrowotne”, Dr Ewa Śmielewska-Łoś, lek. wet. Tomasz Piasecki, Magazyn Weterynaryjny vol. 11 nr 74/2002
[12] 
„Wybrane wskaźniki mleka i krwi suk ze zdrowym i chorym gruczołem sutkowym”, Michał Dzięcioł, Tadeusz Stefaniak, Jan Twardoń, Roland Kozdrowski, Medycyna Wet. 2006, 62(1)
[13] 
„Bakteryjne zapalenia gruczołu sutkowego…”, Tomasz Seweryn, Zdzisław Boryczko, Życie Weterynaryjne 2009, 84(2)
[14] pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowce
[15] 
pl.wikipedia.org/wiki/Gronkowiec_z%C5%82ocisty
[16] p
l.wikipedia.org/wiki/Paciorkowce
[17] 
pl.wikipedia.org/wiki/E.coli
[18] 
notatki.e-klasa.info/2008/09/26/mastitis-u-klaczy-suk-i-kotek/
[19] 
woju.webd.pl/podstrona/kastracja.htm
[20] przychodniaweterynaryjna.com/cgi-bin/moin.cgi/guzynowotworowe
[21] atheneum.pl
[22] malamuty.om.pl
[23] pl.wikipedia.org
[24] pl.wikipedia.org/wiki/Hipertermia
[25]
 therios.strefa.pl/porady/ropomacicze.html
[26] ortowetrybinski.republika.pl/sub/ropomacicze.html

 

  • Ropomacicze… Nie narażaj swojej fretki na śmiertelne niebezpieczeństwo… Podejmij odpowiednie decyzje zanim będzie za późno… ;-|

  • Ola_29

    Hej.. Ja od jakiegoś czasu zauważyłam dziwne zachowanie mojej samiczki. Stała się senna i mało jadła, nie chciała się bawić tak jak zawsze… Kilka dni temu zauważyłam dziwne guzki na brzuchu, podczas głaskania pod palcami były wybrzuszenia. Dzisiaj zabrałam ją do weta i okazało się że ma ropomacicze, zrobił usg, podał coś na wzmocnienie, antybiotyk oraz witaminy z grupy B. Rano idziemy na operację. Powiedział, że do wakacji by nie przeżyła na pewno a przeżycie podczas operacji wynosi 30-40 %… Moja Frecia ma 4 latka, nie miała nigdy partnera (planowałam małe fretki ale nie wyszło)… A mimo to dostała to okropne zakażenie. Jutro się zaważą jej losy na stole operacyjnym. W południe albo będziemy ją opłakiwać albo płakać ze szczęścia jeżeli się wybudzi. Pomóżcie i trzymajcie kciuki.

  • Niestety tak się kończy niezabezpieczenie samicy i przetrzymywanie jej w rui… I uwierz mi na słowo, myślenie o jej rozmnażaniu nie zmieniło by tej sytuacji… Ropomacicze jest chorobą na tle bakteryjnym, więc ciąża w żaden sposób przed nią nie chroni, a wręcz przeciwnie…

    Trzymamy kciuki za umiejętności Twojego weterynarza, bo bardzo mało szans dał Twojej samisi… Głowa do góry i będzie dobrze…